Gruzínská pohostinnost a sliby

Gruzínská pohostinnost je dnes už legendární. Gruzíni v lecčem předčí vaší babičku – zahrnou vás jídlem, pitím a nehranou vřelostí. Nedej bože aby vám náhodou něco chybělo! V Čechách se občas s nadsázkou říká „Host do domu, hůl do ruky“ a všichni si z toho děláme legraci. V Gruzii je host požehnáním pro celou rodinu, často i vesnici – tak přemýšlejí Gruzíni.

Jídlo, víno a proslulá gruzínská pohostinnost

Když přijedete do Gruzie a vytáhnete paty ze dveří hotelu, tak se na každém kroku setkáte s onou, již mnohokrát zmíněnou, gruzínskou pohostinností. Nepamatuju si, že bych kdy v Gruzii měla kdy něčeho málo, respektive že bych trpěla žízní nebo hladem. Není výjimkou, že vás na oběd nebo na večeři pozve úplně cizí člověk. Většinou to začíná tak, že se vás nějaký Gruzín zeptá jestli jste už vyzkoušeli churchkhelu/khachapuri/khinkali, gruzínské víno Saperavi/Tsinandali/Rkatsiteli nebo zda-li jste byli v Mcchetě/Abanotubani/Mestii/Kachetii. Nejedli jste? Nepili jste? Nebyli jste tam? Tragédie intergalaktických rozměrů!!! To se musí hned napravit! Gruzín zděšeně rozhodí ruce a už vás táhne směrem k jídelnímu stolu, do vinárny, k dané pamětihodnosti nebo rovnou k sobě domů. Ještě se ani nerozkoukáte a už už před vás někdo postaví talíře plné, pro vás zatím neznámých, exoticky vyhlížejících pokrmů. Pokud jste v Gruzii poprvé, tak se vás na nic nikdo moc neptá a váš hostitel vám rovnou nakládá na talíř vše co uzná za vhodné. Supra, gruzínská hostina, trvá vždy několik hodin. Ta nejdelší, kterou jsem sama zažila, trvala 5 hodin, skládala se ze sedmi chodů (myšleno ve smyslu toho, že se sedmkrát sklidil a naklidil celý stůl) a účastnilo se jí 12 lidí.

Víno, na rozdíl od jídla, přichází v dobře promyšlených dávkách. Bez přípitku se vína nenapijete a pokud ano, tak se dopustíte společenského faux pas (ale protože jste neznalý turista, tak vám bude nakonec odpuštěno). Přípitky jsou samostatnou kapitolou – pronáší je tamada (buďto profesionální „přípitkář“ nebo častěji někdo u stolu komu byla tato funkce přidělena po dobu stolování). Tradičně se připíjí na Gruzii, na rodinu, na děti, na rodiče, na krásné ženy, na to, že jste se sešli u stolu, na přátele atd. V Gruzii se k jídlu nejčastěji pije bílé víno a to z jednoho prostého důvodu – pokud byste jídlo zapíjeli několik hodin vínem červeným, tak byste nakonec nemuseli ani odejít od stolu. A vzhledem k tomu, že víno se pije pouze při přípitcích, tak na pití jinak dostáváte minerálku, gruzínskou limonádu (skvělé jsou zejména Natakhtari a Kazbegi) nebo kompot (sladkou šťávu z ovoce, dole většinou plave nějaké ovoce ála český kompot).

IMG_9023_F

Gruzínský slib

Stejně tak jako je pověstná gruzínská pohostinnost, tak by měly být legendární i gruzínské sliby. Proč? Protože, zaprvé v Gruzii nic není problém a zadruhé když dá Gruzín slib, tak ho taky splní (za každou cenu). Ovšem ne vždy se podaří aby A i B bylo v dokonalé harmonii, tudíž gruzínské řešení problému, potažmo plnění slibu někdy nabírá silně tragikomické rysy a nepředvídané konce. Mám to štěstí s Gruzínama žít už něco přes rok a čím déle s nimi jsem, tím více se nořím do gruzínské nátury, mentality a životní filozofie. Když Gruzín něco slíbí, tak přes to nejede vlak a věci se prostě stanou, ať už jsou jakkoliv krkolomné. Ovšem pokud dojde na nejhorší a ono to z nějakého nepravděpodobného důvodu nedopadne, tak se všichni budeme tvářit jakoby nic . . .

I mezi samotnýma Gruzínama koluje spoustu vtipných historek o tom, tak někdo někoho pozval domů na návštěvu a host se ukázal ve dvě hodiny ráno – hostiteli, protože to byl Gruzín, nezbylo nic jiného než vstát, probudit manželku (a poslat jí do kuchyně) a jít dostát své povinnosti. Něco podobného se mi stalo tento týden. Minulý měsíc jsme se během celkem kuriózní situace seznámili s jedním podnikatelem, říkejme mu třeba A., z Tbilisi, který se rozhodl se realizovat v západní Gruzii. Díky „skvělému“ nápadu našeho společného známého jsme skončili ještě s několika místníma v lese, tedy spíše džungli, kterou jsme se několik hodin brodili deštěm a blátem. Ale o tom až jindy. A. nás, po společně prožitém příkoří, pozval na návštěvu k sobě na chalupu, kterou má v mingrelských kopcích (region Samegrelo-Zemo Svaneti). Měli jsme se sejít, společně se navečeřet a strávit hezký večer v domě s výhledem na řeku, která se vine jedním z mnoha mingrelských údolí. A. na nás naléhal abysme se ozvali co nejdříve.

Za nedlouho jsme opravdu A. volali a protože v Gruzii nic není problém, tak nám bylo po telefonu řečeno, že máme přijet až nám to bude vyhovovat. Navrhli jsme dva termíny, A. si jeden vybral a bylo dohodnuto. Než jsme se vydali na návštěvu, tak jsme umyli auto, vzali dárky a vyrazili na dvě hodiny dlouho cestu. Přijeli jsme k A. na chalupu, ale tam byli jenom zedníci. Byli jsme mírně překvapení, ale ne moc, protože tohle je Gruzie. Tady je vždycky něco jinak. A. se nakonec ozval, že za ním máme přijet do nedalekého městečka, kde prý poobědváme. Nakonec jsme skončili u A. v práci, kde jsme udělali po kanceláři povinné kolečko seznamování se s jeho kolegy, kteří se tvářili značně zaneprázdněně. Asi půl hodiny jsme čekali až bude moct A. odejít z kanceláře. U oběda byli všichni nervózní a celé setkání bylo sice fajn, ale něco nesedělo. Nakonec nám bylo jasné co se děje – vůbec nikomu se naše návštěva nehodila a všichni zůčastnění spěchali zpátky do práce. Problém je, že Gruzín vám nikdy neřekne ne, nejezděte, sejdeme se příští týden, teď se mi to nehodí. A pokud někam opravdu přijdete nebo přijedete, tak není možné, aby Gruzín ztratil tvář. Přes to vlak nejede. Tudíž vám vystrojí slibovanou hostinu, vezmou vás k sobě domů nebo s vámi třeba pojedou lyžovat, ale ve skrytu duše budou tiše trpět. A víte co? Můžete je litovat, tak jako my ze začátku, ale nakonec se budete celým tím divadlem bavit. Gruzínský slib je holt gruzínský slib.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s