Saint-Émilion: vinařský ráj kousek od Bordeaux

Žádné komentáře

Saint-Émilion je malé středověké městečko, které svou atmosférou osciluje někde na pomezí kouzelného francouzského zapadákova a luxusní destinací s mezinárodním renomé. Proč? Odpověď je nasnadě už když sem jedete – do města se nedá dostat aniž byste neminuli hektary a hektary vinic. Kolem úzkých cest mezi vinohrady stojí cedule se slavnými jmény místních vinařství. Tenhle kus země totiž rodí jedny z nejlepších (a taky nejdražších) vín světa. A je tu krásně – to jen tak mimochodem.

IMG_5921_F

Jednodenní výlet z Bordeaux

Z Bordeaux je to po dálnici asi 40 minut cesty. My jsme s naším Peugeotem zaparkovali u kostela a asi deset minut jsme se mezi sebou dohadovali jestli tam vůbec můžeme stát. Jako vždycky v podobné situaci jsme si řekli, že když tam stojí místní, tak tam můžeme stát taky. A taky si často při boji s francouzským systémem nebo když jsme na pochybách, opakujeme, že my jsme přece taky vlastně Francouzi, že jo. Geny člověk nezapře. Po boji s parkovacím automatem, kde jsme se srazili se zmatenými ruskými turisty, jsme se vydali na obhlídku města.

Historie města

Historie Saint-Émilionu se datuje už do prehistorie a díky své architektuře a vinařské tradici je celé městečko na seznamu UNESCO. Najdete tady románskou architekturu, monolitický kostel vytesaný do vápence, a vinice, které vysadili už staří Římané ve druhém století našeho letopočtu. Celé městečko je pojmenované po bretaňském mnichovi Émilionovi, který se tu v jeskyni usadil v 8. století. Mniši byli také první, kdo tady začal s výrobou vína pro „komerční“ účely. Dále tu na jedné z hlavních ulic (Rue de la Petite Fontaine), vedoucích z náměstí, najdete fontánu, která nápadně připomíná miniaturní římské lázně. V ulici Rue de la Cadene zase najdete jediný hrázděný dům (ze 16. století) ve městě s obloukem, který spojoval dům s přilehlou věží. Ovšem nejhezčí výhled na město si užejete buďto z Place du Clocher (tedy náměstí u věže monolitického kostela) a nebo z Rue du Couvent, kde najdete věž La Tour du Roy jediný pozůstatek Chateau du Roy. Mimochodem, na věž se vám nevypatí lézt. Vstupné tu je pět euro a pokud máte stejné priority jako já, tak ty peníze radši přihodíte k dobru nějaké té skleničky místního vína …

IMG_5981_F

IMG_5870_F

IMG_5886_F

Víno

Sain-Émilion má geniální polohu i rozvržení. Kostel s přilehlým náměstíčkem a věží shlíží do pozvolna zvlněné krajiny a všude pod vámi se klikatí středověké uličky, a o něco dál nízká kamenná zástavba přechází do vinohradů. Městečko je vskutku pitoreskní – ceny v místních restauracích a vinotékách už o poznání méně. Ve výlohách tu jsou hrdě vystavené lahve, jejichž cena se v přepočtu pohybuje kolem stovek tisíců korun. Pokud nejste přímo znalci, tak není od věci zaplatit si degustaci místních vín. Nabídka je pestrá, ceny nejsou zase tak vysoké a pokud se v místní vinařské produkci zatím ještě moc neorientujete, tak se můžete hodně naučit a ochutnat odrůdy a ročníky, na které byste jen tak nenarazili.

IMG_5931_F

IMG_5933_F

Jídlo

Tak jako všude v Akvitánii, a ostatně v celé Francii, je i v Saint-Émilionu skvělé jídlo. Obecně platí pravidlo, že čím dále od centra městečka, tím lidovější ceny. My jsme poobědvali v restauraci Le Médiéval (Rue de la Porte Bouqueyre), kde mají fantastické steaky, milou obsluhu, vtipnou paní majitelku a báječné místní víno.

Magické místo

Možná je tu draho a městečko se může na první pohled zdát být jednou velkou pastí na turisty, ale jsou tu neuvěřitelní milé lidé. Klidně vás tu zastaví na ulici nebo se s vámi zapovídají v restauraci a pokud jenom trochu vládnete francouzštinou, tak se můžete lecco dozvědět. A je tu opravdu krásně. Po několika hodinách v Saint-Émilionu vás tohle místo okouzlí natolik, že začnete přemýšlet jak tu strávit více času nebo se sem rovnou přestěhovat. Protože, kdo by nechtěl být součástí tohohle magického místa s bohatou historií, fantastickým vínem, skvělým jídlem, milými lidmi a línou (až středomořskou) atmosférou?

IMG_5897_F.jpg

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s