Okolo Znojma na kole

Žádné komentáře

V polovině června jsem, za odměnu za složené státnice, vyrazila na víkend do Znojma. Počasí nám přálo, takže jsme vyrazili na improvizovaný cyklovýlet kolem Znojma a Dyje, do Národního parku Podyjí. O Znojmě, jihomoravské metropoli s puncem italského venkova, už jsem jednou psala (článek najdete tady), ale při mojí loňské návštěvě by mě ani ve snu nenapadlo, že se za rok vrátím a splní se mi jedno z mých dávných přání – prozkoumat Znojmo a hlavně okolí Dyje na kole.

Pokaždé jsem ve Znojmě byla buď na skok nebo bez dopravního prostředku, takže vydat se do Národního parku Podyjí bylo (téměř)nemožné. Původně jsem chtěla vyrazit pěšky, ale nakonec jsme skončili s vypůjčenými koly. Vlastně to nebyl vůbec můj nápad, ale nápad mého přítele, který je už hrozně dlouho fanouškem půjčovny kol Českých drah. Ano, České dráhy opravdu mají půjčovnu kol – vlastně hned několik a po celé republice. Divíte se? Já jsem se divila a nechtěla jsem tomu věřit.

IMG_1725

Půjčení kol od Českých drah

K této službě jsem byla hodně, ale opravdu hodně, skeptická. Nějak jsem nečekala, že by to mohlo fungovat, natož že bychom dostali pojízdná kola. Takže když jsme se v sobotu ráno vydali v cyklistických dresech pěšky na znojemské nádraží, tak jsem si nesla pochybovačně vlastní přilbu v podpaží a vymýšlela jsem záložní plány co jako budeme dělat, když půjčovna kol ČD Bike zklame. Musím říct, že když jsme došli na nádraží, tak mi spadla čelist. V kanceláři ČD byla připravená nová kola Author s kompletní výbavou. Milý pán za přepážkou s námi vyřídil všechny náležitosti (podmínkou zapůjčení kol je sepsání smlouvy, ale jedná se o pouhou formalitu), předal nám kola, včetně dalšího potřebného vybavení – brašen, další přilby a zámku na kola.

Cena za pronájem jednoho kola (ceník ČD Bike pro Jihomoravský kraj – ceny v jiných krajích se mohou lišit) je 120 Kč na 6 hodin, 160 Kč na 12 hodin, 250 Kč za 24 hodin a tak dále. Vratná kauce na jedno kolo je 1 000 Kč, na dvě až pět kol je to 2 000 Kč.

IMG_1640

Cesta ze Znojma k Dyji

Protože jsme se chtěli podívat do Národního parku Podyjí, tak jsme vybrali trasu přes Znojmo, Hradiště a dále kolem Dyje. Vyjet ze Znojma směrem na Hradiště se ukázalo být docela navigačním oříškem. Pokud znáte nějakou normální cestu, kde nebudete muset jet po frekventované cestě nebo naopak nést kolo na zádech kančí stezkou, tak sem s ní. Začátek teda stál za to, každopádně když jsme se vydrápali na kopec nad Hradištěm, tak na nás čekal ten nejlepší výhled na celé Znojmo.

IMG_1620

IMG_1626

Dál jsme se vydali národním parkem k vyhlídce Králův stolec. Cesty jsou zde prašné/polní, dál už lesní, každopádně je vše skvěle značeno. Na Králův stolec se dá s trochou vůle dojít ze Znojma i pěšky, ale na kolech jsme tam byli za chvíli a opravdu to stálo za to. Vyhlídka na znojemskou přehradu byla skvělá a navíc je zde krytý přístřešek, kde si můžete v klidu sníst svačinu a kochat se výhledem do krajiny.

IMG_1651

IMG_1663

IMG_1674

Cesta národním parkem a kolem Dyje je opravdu krásná. Pokud vám bude přát počasí, tak určitě nevynechejte vyhlídku u slavné vinice Šobes a vyhlídku Devět mlýnů. Nám se cestou pokazilo počasí, takže jsme museli změnit plány, což ve výsledku vůbec nevadilo. Na cestě zpět jsme se zastavili v Hradišti u Znojma, kde na vás čekají nejen památky z období Velkomoravské říše, ale také nádherné výhledy na Znojmo.

IMG_1685

Tip pro všechno, kdo se rozhodnou projet okolí Znojma a Dyje – bohužel tu chybí služby a je tu nedostatek restaurací a stánků s občerstvením. My jsme nakonec skončili v Podmolí v malé Hospůdce u rybníka, kde měli sice točenou Kofolu, ale plejáda jídelního lístku začínala a končila smaženým sýrem s hranolkama. Tak si s sebou vezměte svačinu a dostatek tekutin – pak si výlet krásnou přírodou vychutnáte bez starostí.

 

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s