Jelenia Góra

Jelenia Góra – město co by kamenem dohodil od úpatí Krkonoš, které dříve bylo jedním z nejvýznamnějších slezských měst a dnes je mimo jiné kulturním a lázeňským centrem Dolnoslezského vojvodství. Pokud budete v Krkonoších, najděte si čas přejet hranice k našim severním sousedům, nebudete litovat.

Jeleniu Góru jsem si vyhlídla když jsme plánovala naši dovolenou v Krkonoších (o té někdy příště). Zjistila jsem totiž, že nedaleko od našeho ubytování na Žacléřsku projíždí vlak, který právě do Jelenie Góry jede – ale do tohoto polského města se dostanete z Čech také autem nebo autobusem. Výlet, i kdyby jednodenní, což konec konců na prohlídku města stačí, stojí za to. Město má krásné historické centrum a je prodchnuté zvláštní středověkou atmosférou a puncem východu, který do oblasti přinesli odsunutí Poláci, kteří po druhé světové válce odešli z území dnešní Ukrajiny a Běloruska.

IMG_4196

My jsme do Jelenie Góry jeli již zmiňovaným vlakem, který jsme ještě v Čechách chytali uprostřed lesů na údajné zastávce na znamení. Byla to legrace. Cesta z Bernartic u Trutnova trvala něco přes hodinu a my jsme cestou zkoumali polskou krajinu míhající se za oknem pohodlného vlaku. Vlak nás dovezl až na hlavní nádraží, odkud je to jen pět minut pěšky do historického centra města. A co v Jelenie Góře stojí za vidění?

IMG_4066

IMG_4068

Historické centrum

Zachovalé historické centrum města je docela rozsáhlé a čítá desítky ulic s výstavní architekturou a neotřelou atmosférou. V podloubích zní hudba místních buskerů a lidé zde sedí na zahrádkách restaurací a kaváren. Stojí za to se městem jen tak chvíli procházet. Při takových toulkách můžete narazit třeba na pouliční umění, sochu Únos Európy, prodavače obrazů nebo paní, která na chodníku prodává čerstvé lišky.

IMG_4082

IMG_4100

IMG_4055

IMG_4181

IMG_4073

IMG_4075

Náměstí

Ve městě známé jako plac Ratuzsowy (Radniční náměstí) je nejen zajímavé svou architekturou, množstvím restaurací a kaváren, ale je také dějištěm mnoha hudebních a divadelních festivalů. Dominantou náměstí je obdélníková budova radnice s věží, která se tyčí nad celým městem.

Kostel Svatého kříže a nekropole

Posádkový kościół Św Krzyża se nachází nedaleko nádraží. Kolem barokní budovy kostela se podél zdi parku vine souvislý pás jakési nekropole, která je tvořena hrobkami významných rodin města. Některé z nich jsou zdobnější než jiné, jinde už najdete jen náhrobní kameny, každopádně je to něco co se nevidí každý den.

IMG_4130

IMG_4149

IMG_4151

IMG_4170

IMG_4180

IMG_4106

IMG_4192

IMG_4112

IMG_4165

Polská kuchyně

Když už jste v Polsku, tak nesmíte opomenout polskou kuchyni. Právě díky silnému vlivu východu zde najdete v nabídce restaurací a jídelen několik druhů boršče a hlavně stálici polské kuchyně – pirohy. My jsme nějakou náhodou zapadli do pirohárny na ulici 1 Maja, která je ve městě vyhlášená. Pirohy na sladko i na slano tu dělají ještě podle starých receptů ručně, takže si na oběd sice počkáte, ale za to bude vše čerstvé. Pokud umíte polsky, tak si s vámi pán za kasou při objednávání rád popovídá – pokud ne, tak si objednat zvládnete i tak (a i když je podnik vyhlášený mezi místními, jsou tu zvyklí na turisty). Po obědě navštivte jednu z mnoha cukráren a dejte si obří zákusek, na ty jsou Poláci specialisté. My jsme udělali tu chybu, že jsme se v rámci honu na pravé polské Krówky přecpali sladkostmi, takže na zákusek už nám nezbylo místo, což je nám doteď líto. Ale alespoň jsme zašli na hlavní náměstí na kávu. Seděli jsme v podloubí a pozorovali jsme dění kolem.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s