5 malých kroků k zero waste

Zero waste, česky volně přeloženo jako život bez odpadu, je dnes trend. Stejně jako jednu dobu bylo moderní být vegetariánem nebo dnes veganem. V tomhle případě, ale nemám dojem, že se jedná o krok špatným směrem. Faktem je, že každoročně vyprodukujeme tuny a tuny odpadu – a právě to jde změnit jen na základě našich rozhodnutí.

Tady je 5 malých kroků, které vám můžou pomoci minimalizovat vaši produkci odpadu.

1) Řekněte ne obalům

Nemusíte hned kupovat kilo brambor do síťovky, stačí jen, když se zamyslíte nad tím co všechno v obalech kupujete a jestli to potřebujete. Případně jestli existuje nějaká alternativa. Místo vakuované šunky si můžete koupit tu na váhu. Místo vody z plastových lahví můžete pít vodu z kohoutku. Místo čaje v sáčcích, si můžete koupit ten sypaný.

2) Řekněte ne papírovým kapesníkům a utěrkám

Pamatujete si ještě jak jsme žili předtím než přišly papírové kapesníky? Měli jsme kapesníky látkové. Někomu se to bude asi zdát jako přežitek, někdo namítne, že to je nehygienické. Záleží jen na vás. Mně se to zdá jako fajn alternativa a navíc vám látkový kapesník neodře nos. V kuchyni zase využijete látkové utěrky, případně i látkové ubrousky.

3) Jedna láhev vládne všem

Noste si s sebou vlastní láhev na vodu. Může být jakákoliv – o její podobě (nejlepší je asi nerezová, ale záleží na vaší preferenci a finančních možnostech) velikosti a obsahu rozhodujete jen vy. Nejen, že ušetříte peníze za plastové láhve, budete šetřit životní prostředí, ale taky si vylepšíte pitný režim.

4) Oblečení nakupujte s rozvahou

Raději investujte do kvalitnějších kousků, které vám vydrží několik sezón nebo zajdete do secondhandu. Nebo si oblečení vyměňujte v rámci rodiny. Zní to moc radikálně? V praxi zjistíte, že když kvalita převládne nad kvantitou, tak na tom z dlouhodobého hlediska můžete jen vydělat. A ano, třeba zrovna v těch secondhandech nekoupíte všechno, ale nějaké hezké základní kousky tam určitě najdete – a za třetinové ceny než v obchodech.

5) Recyklujte a kompostujte

Pokud máte možnost třídit odpad, tak toho využijte. Někomu se to může zdát, jako zbytečná práce navíc, ale věřte, že to má význam. Dnes se také nabízí možnost, mít vlastní popelnici na bioodpad. Pokud tedy nemáte vlastní zahradu s kompostem, tak můžete kompostovat i ve městě. A k čemu vám to bude? Minimálně ušetříte peníze za svoz popelnic – zjistíte totiž, že bioodpadu máte hodně, možná i tak polovinu toho co vyprodukujete, tudíž při dobrém třídění naplníte méně popelnic na směsný odpad.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s