Mikulov

Mikulov v létě je jako malý kus Itálie na jižní Moravě. Všechno je tam tak trochu jiné – vzduch je teplejší, lidé jsou milejší, všude roste vinná réva a levandule, jídlo je výborné, víno teče proudem a v úzkých uličkách a na zahrádkách vináren je slyšet směsice jazyků. Dýchne na vás kouzlo dálek a život se zpomalí. Ačkoliv je Mikulov tak trochu turističtější než jste čekali, i tak stojí za to se jím během několika dní nebo prodlouženého víkendu projíst, propít a nasát atmosféru jihomoravské riviéry.

Město je samo o sobě zajímavé nejen svou architekturou, které dominuje barokní zámek, tyčící se nad městem jako němý svědek běhu dějin, ale také tím, že je v podstatě rozdělené na křesťanskou část a židovskou část. Pohodová a tak trochu líná atmosféra města sama o sobě vybízí, abyste se posadili do jedné z mnoha vináren které se zde nacházejí a nad sklenkou vína si vychutnali pomalé tempo místního života. Mikulov má ovšem co nabídnou nejen milovníkům vína, ale na své si zde přijdou také zájemci o historii, gastronomii nebo kulturu.

IMG_1881

IMG_1782

IMG_1830

IMG_1879

Mikulovský zámek, dominanta města, nabízí návštěvníkům téměř panoramatický výhled na celé město a blízký Svatý kopeček. Také zde najdete zajímavé expozice věnující se místní historii a samozřejmě historii vinařství, které je nedílnou součástí tohoto kraje. Vždyť vinná réva se zde pne snad všude. Pokud se vydáte na prohlídku zámku, uvidíte místo, kde spal Napoleon Bonaparte, největší vinný sud ve střední Evropě a mnohem víc. Pokud vás zajímá vinařství a nebo si jen chcete před návštěvou místních vináren a vinohradů osvěžit paměť, tak tu mají dvě krásné výstavy věnující se technologii zpracování vína.

IMG_1864

Mikulov by nebyl Mikulovem bez své židovské časti historie. Ještě před druhou světovou válkou býval Mikulov domovem jedné z největších židovských komunit na území Českých zemí. Dnes po ní zůstala jen pomalu se k životu probouzející židovská čtvrť a rozsáhlý židovský hřbitov, jeden z nejvýznamnějších na Moravě. Při návštěvě židovských památek na vás dýchne středověká atmosféra a genius loci Mikulova, města, které díky běhu dějin přišlo o svou dřívější rozmanitost. Její stopy tu ale můžete najít dodnes. Pokud chcete židovskou kulturu zkusit i jinak, tak si zajděte do Hotelu Tanzberg, který stojí v místech, kde kdysi pobýval i legendární rabbi Löwy, na místní židovské menu. Dejte si gehakte leber, šábesový šoulet nebo výborné povidlové taštičky a nasajte atmosféru židovské čtvrti.

IMG_1881 (1)

IMG_1895

IMG_1937

Pokud dáváte přednost turistice a sportu, tak můžete Mikulov a jeho okolí – Pálavské vršky a přilehlou vodní nádrž Nové Mlýny, objet na kolech nebo projít pěšky. Přímo z města můžete vylézt na Svatý kopeček a prohlédnout si Mikulov z vrchu. Pokud vám bude přát počasí, tak možná dohlédnete až do Rakouska.

IMG_1911

IMG_1889

IMG_1887

Když z toho všeho chození dostanete hlad, tak není nic jednoduššího než zajít do některého z podniků, kterými se Mikulov pyšní. Mezi mé oblíbené patří restaurace Café Bistro Koloniál Sojka & spol., hned pod náměstím, nebo třeba Hotel Bonsai, který najdete nedaleko nádraží ve spodní části města. Mou nejoblíbenější vinárnou je v Mikulově jednoznačně Dobrý ročník, který je hned přes ulici od restaurace Sojka & spol., vedený místním znalcem a vinařem panem Králíkem. A ještě tip nakonec – bezkonkurenčně nejlepší (a dost možná také nejlevnější) zmrzlinu najdete v Mikulově na ulici A. Muchy, hned vedle parkoviště pod náměstím. Podnik se jmenuje Jadranská zmrzlina s kavárnou pod sv. Kopečkem a pan majitel si zde zmrzlinu dělá sám. Nejraději s příchutěmi experimentuje po nocích. A výsledek opravdu stojí za to!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s