Pěšky napříč Londýnem

V prvním článku o Londýně jsem se věnovala nudným, ale potřebným věcem, které by každý, kdo do města na Temži cestuje měl vědět. Teď nastal čas věnovat se věcem o poznání příjemnějším – památkám a mým oblíbeným místům. Vzhledem k tomu, že hlavní turistické atrakce mám v Londýně už prohlédnuté, konec konců jsem tam poprvé byla už více jak před deseti lety, tak jsem se při svojí návštěvě chtěla obejít jen svá nejoblíbenější místa, případně něco nového objevit.

Bloomsbury

Jednou z nejzajímavějších čtvrtí Londýna je Bloomsbury. Čtvrť, která je dodnes centrem intelektuálů a kultury. Aby taky ne, když tu najdete univerzity, muzea, různé asociace a sdružení a jedny z nejlepších nemocnic ve měste. Taky tady najdete jedny z nejprestižnějších univerzit jakými jsou University College London (UCL), London School of Economics (LSE) a School of Oriental and African Studies (SOAS) a další vzdělávací instituce.

IMG_1079

IMG_1089

British Museum

British Museum, neboli Britské muzeum, patří mezi jedno z mých nejoblíbenějších míst v Londýně. Je to jedno z nejúžasnějších a nejlepších muzeí na světě. A je zdarma. Je to místo, kde můžete strávit dny, dokonce i týdny a pořád neuvidíte všechno. Výstavy navíc migrují, takže i když se vracíte, tak se nebudete nudit a pokaždé uvidíte něco nového. Mezi mé nejoblíbenější sekce patří ta Mezopotámská, kterou najdete hned v přízemí, vlevo od vchodu a pak ještě v patře. Každopádně na své si přijdou milovníci starého Egypta, Asie, starého Říma a Řecka a vlastně celého světa.

IMG_1070

IMG_1073

IMG_1062

Hádám, že většina turistů míří do slavných londýnských čtvrtí jakými jsou třeba Soho nebo Westminster. Já mám radši ty méně turističtější – tentokrát mi učarovalo Bloomsbury a nadchlo mě Hackney, kde jsem bydlela u přátel (rady o ubytování najdete v prvním díle článku o Londýně).

University College London

Měla jsem štěstí, že mí přátelé studují na University College London a byli tak hrozně hodní, že mě vzali do školy s sebou a všechno mi ukázali. Dokonce se mi podařilo proniknout do jinak veřejnosti nepřístupné hlavní knihovny UCL, což byl úžasný zážitek. Neminula mě ani prohlídka katedry antropologie, a za to jsem jako studentka antropologie byla nesmírně vděčná. Není nic lepšího než mezikulturní univerzitní družba – člověk se toho pak dozví hodně nejen o tom jak to funguje jinde, ale také o oboru obecně.

IMG_5567

IMG_1083IMG_1082

Procházka kolem Temže

Mám ráda Temži a široká nábřeží kolem ní, což asi trochu turistické je, ale můžu vás ujistit, že na tahle místa chodí i sami Londýňané. Kolem řeky je spousta zajímavých míst – najedete zde slavný Tower Bridge, pevnost Tower, jednu z nejvyšších budov Evropy The Shard (Střep), londýnskou radnici, galerii Tate Modern, divadlo The Globe, ruské kolo London Eye a samozřejmě Big Ben a britský parlament.

IMG_1210

IMG_1149

IMG_1150

IMG_1207

Greenwich: parky, muzeum a nultý poledník

O trochu dále z centra najdete neméně slavný Greenwich, Královskou observatoř a nultý poledník. Já mám Greenwich ráda, protože vám umožní uniknout ruchu Londýna a vy se budete cítit tak trochu jako na vesnici. Navíc je zde umístěná plachetnice Cutty Sark, jeden z posledních kliprů, které v 19. století přivážely do Anglie z kolonií čaj. Vzpomínám si jak jsem před ní v němém úžasu poprvé stála – bylo mi dvanáct a už tehdy jsem věděla, že miluju moře a lodě. Cutty Sark mi učaroval a od té doby se k němu snažím vracet pokaždé když jsem poblíž. Tentokrát jsem z lodi byla tak hrozně nadšená, že jsem si ani nevšimla, že mi vypadla moje (vypůjčená) Oyster card . . .

Každopádně v Greenwichi najdete také spoustu skvělých restaurací, čas od času (hlavně během víkendů) tady pořádají festival jídla a dalěí akce. A pokud vás zajímají muzea a mořeplavba, tak nevynechejte návštěvu National Maritime Museum – které je samozřejmě také zdarma a ukrývá neuvěřitelnou expozici nejen všeho co se mořeplavby týče, ale také je zde výstava dějin Východoindické společnosti, která opravdu stojí za to.

IMG_1200

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s