Prodloužený víkend v Barceloně

Není to tak dlouho, kdy jsem na pár dní navštívila Barcelonu. Jelikož je Španělsko jednou ze zemí, které mám spojené se svým dětstvím, tak jsem byla hrozně zvědavá co se tam za ty roky mé nepřítomnosti změnilo a jestli bude pořád takové jaké si ho pamatuju. Jestli bude vzduch pořád stejně těžce vonět směsicí moře, vína a historie, jestli se ze středověkých dlážděných uliček budou linout zvuky flamenkové kytary a jestli bude jamón (typická španělská šunka) a el pan (španělský bílý chléb) s naloženými olivami pořád chutnat stejně jako tehdy před lety.

Červen se pro naší expedici (a dámskou jízdu v jednom) zdál být ideálním. Z Prahy několikrát týdně létá do Barcelony, na letiště El Prat, hned několik aerolinek a samotná cesta zabere asi tak dvě a půl hodiny letu. Pokud budete mít štěstí na počasí, tak cestou uvidíte Alpy a pobřeží Středozemního moře v jižní Francii a Španělsku. Na barcelonském letišti mě příjemně překvapila jeho vzdušnost a efektivnost, takže netrvalo dlouho a já a moje spolucestovatelka jsme se vymotaly z letištního blázince. Mám ráda ty momenty, když se konečně dostanu ze sterilního prostředí letištní haly ven a poprvé se nadechnu místního vzduchu. V případě Barcelony jsem měla dojem, že jsem vkročila do prádelny. Těžký, mořskou solí prosycený vzduch se na mě nalepil a mně chvilku trvalo než jsem se aklimatizovala. Z letiště je hned několik možností jak se dostat do nedalekého centra města – my jsme ale zvolily tu nejekonomičtější, tedy autobus zvaný Aerobús, který jezdí každých 15 minut a jedna cesta stojí kolem 6 euro. Lístky se dají koupit u řidiče nebo v automatech na letišti. Nějak už ale nikdo nikde nezmínil, že když chcete vystoupit, tak musíte dát řidiči znamení – což jsme zjistily až těsně před Plaça d’Espanya, naší cílovou destinací. V záchvatu paniky, že přejedeme jsem zvonila o sto šest, což se ukázalo být tím správným řešením patové situace.

Bydlení

Pokud jde o bydlení, tak v případě Barcelony doporučuju pronajmout si byt přes Airbnb – nejen, že vás to ještě stále vyjde levněji než hotel, ale budete si moci Barcelonu užít víc jako místní. Pro mě je navíc důležité mít přístup alespoň k základní kuchyni, protože když cestuju tak ráda vařím a zkouším místní potraviny. My jsme si pronajaly krásný byt ve čtvrti El Poble-sec, odkud je to jen co by kamenem dohodil do historického centra, ale taky na kopec Montjuïc, odkud je mimo jiné krásný výhled na město. Ovšem na rozdíl od úplného centra města tam je větší klid.

 

P1000035

V Barceloně si na své přijde snad každý – ať už jste milovníci kultury, jídla, umění, architektury nebo sportu. My jste těch pár dní pojaly odpočinkově. Já v posledních pěti letech dávám před klasickými turistickými atrakcemi přednost tomu, zažít atmosféru místa. Dneska se tomu říká „slow travel“, co má být pomalé cestování na několik měsíců. Ovšem princip je vlastně stále stejný – nikam se neženete a vnímáte místní kulturu a život. Vždycky chci spíš zjistit jak se kde žije a poznat alespoň trochu danou kulturu, takže žádné maratony po muzejích a galeriích se tentokrát nekonaly, i když v tomhle ohledu má Barcelona hodně co nabídnout.

Historie a architektura

V okamžiku kdy vstoupíte do křivolakých úzkých uliček historického centra Barcelony na vás dýchne středověk. Bacelonská katedrála, místním důvěrně známá jako La Catedral, se klene nad starým městem jako tichý svědek historických událostí, které se prohnaly ulicemi katalánské metropole. Ze střechy tohohle klenotu barcelonské gotiky je jeden z nejhezčích výhledů na celé město.

IMG_1264

IMG_1231P1000038IMG_1380IMG_1387

 

Jídlo a nakupování

Každý kdo chce poznat místí kulinární scénu a podívat se co se v Barceloně prodává by neměl minout slavnou ulici La Rambla, na které je nespočet obchodů, kaváren, restaurací a také proslulá tržnice La Boqueria. Já osobně jsem ale zrovna k téhle části města moc přilnula, protože mi vadily davy turistů a přišlo mi, že ta pravá Barcelona je trochu někde jinde. Navíc je dobré si v téhle exponované oblasti dávat pozor na věci – právě tady prý operuje mezi nic netušícími turisty nejvíce kapsářů. Já to nemůžu potvrdit ani vyvrátit – nám se během celého pobytu v Barceloně nic neztratilo, ale opatrnosti není nikdy na zbyt.

IMG_1320P1000068

 

Nejlepší procházky

Ráda chodím pěšky, tudíž jsem nemohla neprochodit Barcelonu křížem krážem. Mezi nejlepší procházky bych zařadila výšlap k parkům Parc del Guinardó a samozřejmě k  parku Güell, veledíla katalánského génia architektury Antoni Gaudího, a ještě procházku na kopec Montjuïc, kde najdete Palau National, výstavní budovu postavenou při příležitosti mezinárodní výstavy roku 1929. Palau National, v překladu Národní palác, demonstruje hrdost Katalánců na jejich zemi a dnes je domovem katalánského muzea umění. Ty výhledy na celé město opravdu stojí za to.

IMG_1347IMG_1448IMG_1459

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s